سردار حاج نبی رودکی

محمد نبی رودکی، در سال ۱۳۳۷ در شهر شیراز متولد شد. وی در خانواده ای مذهبی رشد کرد. رودکی پس از اخذ مدرک دیپلم، عازم خدمت سربازی شد . در همان دوران نیز مبادرت به پخش اعلامیه های انقلابی در محیط پادگان می نمود.
وی بعد از صدور فرمان امام(ره) مبنی بر فرار سربازان از خدمت، در سال ۱۳۵۶ از پادگان فرار نمود و در کنار نیروهای انقلابی و برای سازماندهی تظاهرات مردمی در مسجد جامع شیراز به فعالیت مشغول شد. وی بعد از تشکیل دولت موقت انقلاب، در تیرماه سال ۱۳۵۸ وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان فارس گردید. با شروع آشوب در غرب کشور و محاصره شهید چمران در شهر پاوه ، به فرمان امام خمینی (قدس سره) ، جهت مقابله با ضد انقلاب به کمک مردم کرد شتافت. وی از سال ۵۸ در مناطق مختلف کرد نشین از قبیل مهاباد ، کِرِند و سنندج به مبارزه با ضد انقلاب پرداخت و از ناحیه دو پا مجروح شد.
با شروع جنگ تحمیلی در شهریور ۱۳۵۹ عازم مناطق جنگی شد . در همان روزهای اول جنگ در جریان مقاومت غرور آفرین خرمشهر، برادرش صمد رودکی به فیض عظمای شهادت نائل گردید. خبر شهادت برادر، زمانی به وی رسید که در جبهه ایلام مشغول نبرد بود .
وی در ابتدای جنگ به عنوان فرمانده تیپ امام سجاد (ع) استان فارس و در سال ۱۳۶۱ به عنوان فرمانده لشکر ۱۹ فجر منصوب گردید و در کنار فرماندهان شهیدی چون حاج ابراهیم همت (فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله) ، حاج مهدی باکری ( فرمانده لشکر ۳۱ عاشورا) ، حاج حسین خرازی (فرمانده لشکر ۱۴ امام حسین (ع) )، مهدی زین الدین ( فرمانده لشکر ۱۷ علی ابن علی طالب (ع))، و بسیاری از فرماندهان و رزمندگان شهید، در ۸ سال دفاع مقدس انجام وظیفه نمود .
پس از پایان دوران دفاع مقدس مفتخر به کسب مدال های فتح با عناوین شجاعت و مدیریت از دست مقام معظم رهبری گردید.
وی با شرکت در انتخابات مجلس هفتم و کسب ۱۱۴ هزار رای مردم شریف شیراز و با بالاترین رای ممکن در تاریخ انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه شیراز، به مجلس راه یافت و با سمت نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مشغول به فعالیت گردید .
محمد نبی رودکی پس از پایان دوره هفتم مجلس به عنوان مشاور عالی شهردار تهران منصوب گردید.
 
 
در محضر مقام معظم رهبری در روزهای حماسه ساز دفاع مقدس به عنوان فرمانده لشگر
 
 
در کنار یارانش شهید احمد کاظمی ، شهید مهدی زین الدین، شهید حسین خرازی، سردار رحیم صفوی
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
در قامت فرمانده ای دلیر در روزهای خون و حماسه
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 9:48  توسط بهزاد  |